Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

FAQ - často kladené otázky

Obecné informace o implantátech najdete v sekci Vše o implantátech.

Tady najdete odpovědi na nejčastější dotazy našich zákazníků.

Bolí zavedení zubního implantátu?

Nebolí – nebolí – nebolí! Zavedení zubního implantátu je mnohem šetrnější výkon než třeba vytržení zubu. Provádí se v lokální anestesii, takže pacient může občas cítit vibrace nebo tlak do kosti, ale určitě ne bolest. Navíc při ošetření s personálem komunikuje – kdyby přece jen cítil nějakou bolest, stačí na to upozornit a okamžitě dostane injekci s anestetikem.

Ale když se stejně bojím – dají se implantáty zavést v narkóze?

Samozřejmě dají, ale to je jako jít na komára s palicí. Narkóza už je závažný zdravotní zásah a je pro zavedení implantátů zcela nepřiměřená. My používáme analgosedaci – to je výkon, kdy je pacient utlumený a z celého výkonu si nic nepamatuje (většinou ho prospí). Při výkonu je přítomen anestesiolog a cenu ošetření to navýší přibližně o 5 tisíc Kč. Analgosedaci zvládne i ten největší strašpytel, a navíc bude po výkonu ve velmi dobrém rozmaru… prostě jako v rauši.

Bolí zavedení implantátu, když odezní anestesie?

Nebolí – ale férově je potřeba říci, že tohle vnímá každý trošku po svém. Lék na tišení bolesti u nás dostanete už před výkonem a samozřejmě vám ho napíšeme také domů. Většinou ale není vůbec potřeba. Svým zákazníkům doporučuji, aby si vzali prášek na bolest, než půjdou spát, ale jenom „pro jistotu“, aby se dobře vyspali. V následujících dnech analgetika používají, jen když je něco opravdu bolí (ale to je opravdu spíše výjimka).

Musím si brát na implantaci zdravotní neschopnost?

To určitě nemusíte, implantace je pro pacienta nepříliš náročný ambulantní výkon a většina pacientů normálně odejde a je schopna pokračovat ve svém denním programu. Samozřejmě doporučujeme dát si v den implantace volno, ale řada zákazníků si k nám na výkon jenom odskočí a pak se vrátí do práce. Že by někdo potřeboval neschopenku si vážně nevzpomínám.

Budu mít po implantaci oteklou pusu nebo modřiny?

I tohle je individuální, ale rozhodně to není obvyklé. V drtivé většině na vás nebude vůbec poznat, že jste nějaký výkon absolvovali. Otok i modřina se může při chirurgickém výkonu ale udělat komukoliv – a zde musím naopak říci, že si na pár pěkných modřin a oteklých tváří pamatuji.

Užívají se po implantaci antibiotika?

Můžou a nemusí – to záleží na rozsahu, komplikovanosti a průběhu celého výkonu. Pokud jde o zavedení jednoho implantátu do zhojené kosti, u zdravého člověka v takovém případě antibiotika nedáváme. Pokud je implantátů více, nebo se současně odstraňují zuby, zasahuje se do čelistní dutiny nebo je výkon z jiného důvodu složitější, antibiotika preventivně nasazujeme, abychom předešli možným komplikacím. Vždy záleží na posouzení situace lékařem a dohodě s pacientem. Někdy stačí třeba i krátkodobé nebo jednorázové podání antibiotik, ale nejde z toho udělat jakékoliv paušální pravidlo. Je potřeba myslet na to, že i ta nejmenší rána se může infikovat a být příčinou zánětu. Pokud tedy nějaká rizika hrozí, je vhodné antibiotika nasadit.

Za jak dlouho po implantaci můžu jíst a pít?

Obecně je vhodné počkat do odeznění účinků anestesie, tedy cca 2-3 hodiny. Našim zákazníkům doporučujeme najíst se před výkonem – s plným žaludkem se všechno lépe snáší a navíc se nedá úplně vyloučit, že vám po výkonu nebude chutnat stejně jako před ním.

Může se po implantaci pít alkohol?

Alkohol nelze v souvislosti s provedením chirurgického zákroku obecně doporučit. Navíc se nedoporučuje v kombinaci s některými léky, které můžete po zákroku užívat (například antibiotika). Abych byl ale zase úplně upřímný – po implantaci doporučujeme lehké desinfekční výplachy úst a chlazení rány.

Pokud to tedy není z jiných důvodů vyloučeno, jednu (jednu!) skleničku dobře vychlazeného vína nebo piva můžeme považovat za desinfekční výplach a chlazení současně a pokud se po ní bude zákazníkům lépe usínat, tak ji striktně nezakazujeme. Pití tvrdého alkoholu po implantaci ale důrazně nedoporučujeme!

Čím si mám pusu po implantaci vyplachovat?

Jak jsem napsal výše, doporučujeme lehké desinfekční výplachy, nejlépe ústní vodou s obsahem chlorhexidinu. Nedoporučujeme ale příliš koncentrované roztoky (jako například Listerin), ty je lepší zředit vodou – desinfekční přísady by mohly pronikat do čerstvé rány a komplikovat její hojení. Konkrétní značka ústní vody tak důležitá není, takže si buď koupíte už nějakou s nižší koncentrací (například Parodontax 0,06% nebo 0,2%), nebo si naředíte ústní vodu, kterou už doma máte. Doporučujeme vyplachovat po dobu 20-30 vteřin cca třikrát denně.

Mám si pusu vyplachovat už před implantací?

Můžete a v tomto případě se nemusíte bát sáhnout po koncentrovanějším prostředku. Výplachy (cca týden 1-2 x denně) významně sníží množství bakterií v ústech a riziko následných komplikací se pak sníží (ale nevyloučí). V žádném případě ale nemohu doporučit dlouhodobé desinfekční výplachy. Nezapomínejte, že kdybyste v těle neměli žádné bakterie, tak to nepřežijete, a když zlikvidujete všechny dobré i špatné bakterie na nějakém místě (třeba v ústech), obvykle dorazí nějaké ještě horší, kterým desinfekce nevadí a radostně volný prostor osídlí.

Můžu si ránu po implantaci nějak čistit?

To v žádném případě – k tomu slouží právě ty výplachy. My jim říkáme chemický zubní kartáček a na toaletu rány to úplně stačí. Totéž platí, když se na ráně nebo stezích zachytí zbytky jídla – v žádném případě je neodstraňujte kartáčkem, ale vždy jen výplachem úst vlažnou vodou nebo naředěnou ústní vodou.

Můžu si po implantaci čistit zuby?

Musíte – ale ne v okolí implantační rány. Pokud vám byl zaveden jeden nebo dva implantáty, vyčistěte si zuby všude kromě plošek přiléhajících k samotné ráně. Rovněž zuby v protilehlé čelisti můžete čistit bez omezení. A nebojte se použít pastu - desinfekční přísady a detergenty obsažené v zubní pastě napomáhají k celkové desinfekci dutiny ústní. Místa v ústech, která přiléhají k operační ráně, se čistí stejně jako rána samotná pouze použitím desinfekčních výplachů.

Za jak dlouho po implantaci si můžu zapálit cigaretu?

Nejlépe už nikdy. Jak je to s kouřením a implantáty se dozvíte zde. Kouření výrazně zvýší riziko nepřijetí implantátu a proto se pokuste ho nejméně na týden po výkonu omezit, nebo úplně vyloučit.

Když kouřit nepřestanu, může mi implantát vypadnout?

To záleží hlavně na tom, jak se o implantát budete starat. Kouření negativně ovlivňuje vhojování implantátu, tj. týden před a týden po jeho zavedení (a pak také negativně ovlivňuje spoustu dalších věcí). Když ale dojde k osteointegraci čili spojení s kostí, záleží přežití implantátu zejména na tom, jak dobře si implantát budete čistit. Určitě platí, že lepší vyhlídky na přežití má implantát u kuřáka, který si ho (a ostatní zuby) perfektně čistí, než u nekuřáka, který si zuby čistí nedbale nebo občas vůbec ne.

Čeho se mám po implantaci vyvarovat?

Čerstvě zavedenému implantátu vadí zejména dvě věci – kouř a sucho. Kouření jsme probrali výše a k vysychání může dojít při zrychleném dýchání nebo delším mluvení. Není to tedy tak, že bychom třeba úplně zakazovali sport – cvičení jógy vám určitě neublíží. Zato doporučujeme vyloučit jakékoliv aerobní činnosti – běh, jízdu na kole a ostatní dynamické sporty (box je třeba absolutně vyloučen).

Rovněž nedoporučujeme výraznou fyzickou aktivitu (není výjimkou, že si někdo na implantaci vezme dovolenou a během ní například přeorá zahradu). Po zákrocích v čelistních dutinách nedoporučujeme také výrazné předklony a nějaké větší poskakování. Kromě běhu je tak vhodné odložit i tenisový zápas a podobně. Z důvodu možné infekce v ústech rovněž doporučujeme po dobu hojení rány vyloučit plavání a saunu.

Můžu po implantaci mluvit?

Můžete, ale platí to, co jsem napsal o suchu v ústech. Pokud musíte (nebo si nemůžete pomoci) po implantaci déle souvisle mluvit, vždy sebou mějte láhev s vodou a neustále upíjejte a zvlhčujte sliznici v okolí rány. Delší proslovy nebo přednášky ale nejsou ideální. Z tohoto pohledu vypadá implantace jako ideální výkon pro muže – kde jinde vám doporučí mlčet a u toho upíjet studené pivo?

Můžu po implantaci smrkat?

Skvělý dotaz! Jak po které. Po výkonu v dolní čelisti můžete smrkat bez problému. V horní čelisti jenom v případě, že implantace neprobíhala v blízkosti čelistních dutin, nebo přímo v nich. V případě těchto výkonů se naopak smrkat nesmí a to s rizikem poměrně závažných následků. Pokud se implantát zavádí do blízkosti čelistní dutiny nebo přímo do ní, hrozí vznik komunikace z úst do této dutiny.

I když by byla zcela nepatrná, můžete při „troubení“ tento otvor „profouknout“ a kromě infekce můžete k implantátu přinést i epitelové nebo vazivové buňky, které jsou mnohem rychlejší než buňky kostní. Ty se pak velmi rychle mohou rozšířit po povrchu implantátu. Efekt je takový, jako byste jeho povrch natřeli vazelínou. I když to na rentgenu vypadá dobře a kost se zahojí, při pokusu o vyšroubování vnitřního šroubu se implantát uvolní a vypadne z kosti. Celou implantaci je pak nutné opakovat, většinou s o něco širším implantátem.

Proto u výkonů v horní čelisti doporučujeme zakoupení nosního spreje a pokud se rýma objeví (může se výkonem v dutině i vyprovokovat), je dobré nos jen profouknout sprejem a odfrkávat nebo utírat do kapesníků, rozhodně bez zvyšování tlaku v nosních dutinách ucpáváním nosních dírek pomocí prstů (to je obvyklý způsob smrkání).

Co můžu po implantaci jíst?

Obecným doporučením je kašovitá strava. V žádném případě to ale neznamená, že byste měli být celou dobu jen na krupicové kaši (kdy jste ji měli naposledy?) a na jogurtech. Samozřejmě vždy záleží na rozsahu výkonu, ale není potřeba se vyhýbat polévkám, omáčkám, knedlíkům a podobně. Všechno by mělo být ideálně mokré a měkké.

Naopak byste se měli vyhnout potravinám, které vám na zubech i normálně ulpívají – absolutně vyloučeny jsou tak například čipsy, oříšky, suché cerálie nebo drobivé pečivo, které je obtížné ze zubů odstranit i bez implantace. Skvělou volbou je naopak zmrzlina (bez oříšků) – ta vás dobře zasytí a navíc chladí ještě lépe než ta sklenice vychlazeného piva.

Co když rána po výkonu krvácí?

To rozhodně není obvyklé, je ale potřeba rozlišit, jak krvácení vypadá. Někdy se objeví drobné krvácení v místě zákroku poté, co odezní účinky anestezie. V tkáni se roztáhnou cévky a zvýší se proudění krve, která pak může z rány drobně prosakovat. Nejlepším řešením je zakousnout na 20- 30 minut opatrně do gázového tampónu, aby se v ráně krev srazila a krvácení ustalo.

V žádném případě ale nepoužívejte papírové kapesníky! Nejdostupnější jsou v případě rychlé potřeby obvykle menstruační tampóny – ty se dají najít ve většině dámských kabelek a určitě je mají také na každé benzínové pumpě. My je doporučujeme jako první pomoc i v případech nečekaného krvácení po vytržení zubů – i když jsou určeny jinam, v ústech nám dobře poslouží a je lepší použít je, než to co vám přijde jako první pod ruku.

Drobné stopy krvácení se mohou objevit i ve slinách nebo v nose – proto doporučujeme dát si první noc po výkonu polštáře vysoko pod hlavu – ale i tak se někdy nevyhnete tomu, že vám slina se stopami krve znečistí povlečení. Pokud ale krev z úst nebo nosu soustavně vytéká, neberte to na lehkou váhu: je potřeba neprodleně navštívit lékaře nebo zavolat pohotovost. V praxi k podobným komplikacím ale dochází jen velmi vzácně a sám jsem to viděl jen u několika málo případů.

Za jak dlouho se rána v ústech zahojí?

Pokud se bavíme o měkkých tkáních, hojení obvykle trvá 1-2 týdny. Po této době vám lékař odstraní stehy a vy již můžete fungovat bez jakýchkoliv omezení. Pokud jsou tedy u jednotlivých bodů uvedena nějaká omezení nebo doporučení, obvykle je doporučujeme dodržovat jeden týden striktně a druhý týden již volněji - například začít pozvolna se sportem, nebo si zajít na biftek (ale běh jen krátký a biftek jen měkký a dobře nakrájený).

Hojení tvrdých tkání je pak mnohem delší a trvá řadu měsíců – délku určí lékař po zavedení implantátu. Pro vás to už ale žádná omezení neznamená (kromě toho že před zhojením kosti nelze implantát zatížit).

Mám užívat před a po implantaci homeopatika nebo Wobenzym?

To samozřejmě můžete a určitě vám to neublíží. Názory na homeopatika se liší, takže se řiďte spíš vlastním úsudkem. U Wobenzymu byl příznivý účinek na hojení ran prokázán, trošku mne ale osobně děsí to velké množství tablet, které musíte spolykat. Takže pokud chcete podpořit rychlé a nekomplikované hojení, určitě si tyto „léky“ vzít můžete. Na druhou stranu – rána se určitě zahojí i bez nich a ani jejich užívání vám bezproblémové hojení na 100% zaručit nemůže.

Můžu si přes implantát nasadit zubní protézu?

Opět výborný dotaz. Pokud pacient už zuby nemá (nebo mu jich zbývá jen pár) obvykle místo nich nosí snímací protézu. Její nasazení po implantaci je žádoucí – čistá a vydesinfikovaná protéza kryje ránu a zamezuje většímu otoku. Je ale velmi důležité, aby vám protézu na ránu usadil lékař ihned po zákroku. Některé typy implantátů mohou zvedat sliznici nebo i vyčnívat nad její úroveň. V takovém případě je nezbytné protézu upravit – vybrousit dostatečný prostor mezi implantátem a protézou, aby nemohla implantát dráždit a nekomplikovala hojení.

Pokud jste si protézu k implantaci nevzali, raději s nasazením počkejte až po zhojení rány. Totéž platí, pokud jste si protézu po výkonu několik dní nenasadili – operační rána bude určitě oteklá, a nasazení protézy by nejen bolelo, ale také by mohlo traumatizovat sliznici. Pokud vám ale lékař protézu upravil a nasadil, je vhodné ji první dny vyndávat jen na čištění a nechávat ji v ústech i přes noc, jinak hrozí, že měkké tkáně otečou a protéza už nepůjde nasadit.

Za jak dlouho po implantaci můžu políbit partnera?

Na tvář? Kdykoliv! Pro vášnivější aktivity ale platí stejná omezení jako u jiných činností. Zatímco klidné aktivity nevadí (jako jóga) ty adrenalinové mohou škodit (jako třeba ten box). No a kromě možného přenosu infekce si myslím, že i váš partner pro jednou ten krvavý polibek oželí.

Můžu jít na implantaci, když jsem nachlazený?

Ne, nemůžete – a ušetřete si cestu, doktor by vás stejně poslal domů. Stejně jako patří k elementárním pravidlům, že s nachlazením byste neměli vycházet, tak už vůbec byste neměli absolvovat žádné odkladné lékařské zákroky. Kromě toho, že můžete nakazit ostatní zákazníky nebo personál pracoviště, mohla by infekce z dýchacích cest napadnout i operační ránu, a to přece nechcete ani vy, ani váš ošetřující lékař.

Můžu jít na implantaci, když mám opar nebo afty?

Platí totéž co u nachlazení – zůstaňte doma. Pokud na tyto nemoci trpíte, dobře víte, že se často objeví právě po návštěvě zubaře, protože při delším ošetření ústní sliznice vyschne a je pro virové nositele těchto nemocí snadným cílem (u aftů nebyl původ onemocnění zatím odhalen, podíl virové složky se ale předpokládá). Spíše před implantací ve vlastním zájmu zařaďte desinfekční výplachy (viz výše).

Můžu jít na implantaci, když jsem těhotná?

Ne, to také nemůžete. I když k tomu nejsou žádné zásadní zdravotní důvody, v době těhotenství se považuje za prioritní ochrana nenarozeného dítěte a ta je určitě důležitější než funkční nebo estetická rehabilitace zubů soudné matky (a ty nesoudné odmítneme).

Pro ošetření implantátem je potřeba řada vyšetření – včetně rentgenových – které by plodu ublížily a jejich provedení z důvodů odložitelných indikací je nepřípustné. Když už k otěhotnění došlo, těch pár měsíců to jistě vydrží a on vás bude určitě milovat i bez zubů (a pokud ne, ty zuby to asi nezmění). Navíc uvidíte – za pár měsíců budete mít úplně jiné starosti.

Pípají implantáty na letišti?

Nemusíte mít obavy. Stejně jako kovové zubní plomby, implantáty samy o sobě (aspoň v obvyklém množství) detektor kovů nespustí. Pokud tedy začnete na letišti pískat, bude to nejspíš mincemi v kapse nebo zapomenutým páskem.

Je možné vytrhnout zub a současně zavést implantát?

Ano možné to je, ale ne ve všech případech, Takovému postupu se říká okamžitá implantace a je doporučen všude tam, kde je pro to dostatek kosti v okolí původního kořene. Podmínkou úspěšného zavedení implantátu je, aby bylo možno jej pevně v kosti ukotvit (neměl žádný pohyb) a aby byl po celé délce zakryt kostí (zejména z vestibulární strany, tj. od rtu). Pokud tyto podmínky splněny nejsou, je vhodné nejprve zub odstranit a počkat 2-3 měsíce na zhojení kosti a teprve poté zavést zubní implantát (odložená implantace).

Okamžité zavedení implantátu je ale výhodou – kromě zkrácení doby hojení se předejde i resorbci kosti (zmenšení jejího objemu). Pro pacienta je určitě také příjemnější, že vše vyřeší v rámci jednoho zákroku. Případná infekce v okolí původního zubu není absolutní překážkou - pokud jsou splněny ostatní podmínky, infekce se po odstranění zdroje (infikovaný kořen) spontánně vyhojí a s ní se může hojit i zavedený implantát Pokud už ale došlo k extrakci zubu, je určitě vhodné vyčkat na zhojení rány a teprve potom implantovat.

Je možné zavést implantát a současně na něj vyrobit zubní korunku?

Ano, i to je možné, ale rozhodně ne vždy a všude. I zde více než jinde závisí na lokálních podmínkách v místě implantace. Pokud je implantát zaveden do pevné a zhojené kosti a jeho poloha je stabilní, je možné jej bezprostředně v jedné návštěvě opatřit provizorní korunkou (tomu říkáme okamžité zatížení). Ne vždy je to ale žádoucí (a ne vždy se to vyplatí). Při ošetření implantátem by mělo být rozhodující, jak dlouho bude v ústech po vhojení fungovat a ne, jak rychle na něm bude zhotovena korunka.

Proto tam, kde to je možné a esteticky přijatelné, se snažíme raději vyčkat s hojením po dobu šesti až osmi týdnů a teprve poté zhotovit protetické ošetření. Předčasné zatížení nevhojeného implantátu může vést snadno k jeho ztrátě. Naopak prognóza implantátu i v horších kostních podmínkách bude výrazně lepší, pokud mu dáme dostatek času na hojení, aby pak mohl dlouho a bezproblémově sloužit.

Můžu mít na implantáty alergii?

Můžete, ale je to velice vzácné. U osob alergických na kovy doporučujeme před vlastním ošetřením vyšetření alergie na titan, a pokud se prokáže, navrhujeme zavedení keramických implantátů. Jak jsem ale uvedl, je to velmi vzácné a v praxi jsem se s tím ještě nesetkal.

Nenaruší implantáty mé energetické dráhy?

Pokud se obáváte kovů ve svém těle z jakýchkoliv důvodů, samozřejmě vám také nabídneme ošetření keramickými implantáty. Je to sice dražší a méně vyzkoušené, ale pokud se vám bude lépe usínat, je to pro vás správná volba. Nebojte se - pro vaše energetické dráhy uděláme všechno…

Nenaruší zubní implantát moji karmu?

V žádném případě nedoporučuji vkládat zubní implantáty do plynových spotřebičů 🙂

Nenašli jste tady odpověď na svou otázku?

Pokud máte k implantaci jakékoliv další dotazy, nebo potřebujete něco vysvětlit nebo doplnit, napište mi do formuláře dole na stránce. Jakmile to bude možné, na Vaše dotazy odpovím.

Také budu rád, pokud máte k mým odpovědím jakékoliv připomínky, ať už jsem Vám pomohl nebo Vás naštval, napište mi to také – slibuji, že ty nejlepší, nejpřínosnější a nejvtipnější příspěvky zveřejním.

MUDr. Václav Kopecký


Pomohly Vám uvedené informace a našli jste, co jste hledali?

Pak o tom dejte vědět Vašim přátelům a známým