Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

Implantáty a kouření

Nebudeme si nic nalhávat – kouření zdraví neprospívá. I když každý má právo poškozovat svou tělesnou schránku, jak se mu zlíbí, tohle fakt není úplně šťastný způsob. Ne nadarmo se říká, že políbit kuřáka je jako olíznout špinavý popelník. Kouření nám škodí na více frontách, a účinky na zuby a ústní dutinu nelze brát v žádném případě na lehkou váhu.

To že kuřákům relativně méně krvácejí dásně je způsobeno tím, že nikotin a dehet zpomalují pohyb krevních buněk v tkáni – dásně jsou tak trochu začouzené a to se to potom krvi špatně proudí. Samozřejmě je žádoucí, aby dásně nekrvácely vůbec, ale má to být proto, že jsou zdravé a ne k smrti vyuzené cigaretovým kouřem.

Stejný princip jako u krvácení dásní nám vadí i při ošetření implantátem. Po zavedení do kosti se na jeho povrchu usazují krevní buňky, se kterými opatrně přichází i kostní buňky z okolní kosti, a začíná proces vhojování implantátu (tzv. osteointegrace). Kouření tento pohyb kostních buněk výrazně zpomaluje, a proto je riziko nepřijetí implantátu u kuřáků výrazně vyšší.

Našim pacientům nemůžeme kouření zakázat, ale důrazně jim doporučujeme kouření omezit nebo přerušit aspoň týden před a týden po implantaci. Není to jen náš výmysl – řada praxí kuřákům neposkytuje žádné záruky, nebo jejich ošetření implantáty zcela odmítá.

Je nanejvýš těžké někomu mluvit do toho, jestli bude nebo nebude kouřit. Argumenty pro i proti všichni dobře znají i bez nás. Pro někoho ale právě zubní implantace může být důvodem, proč se se svým zlozvykem rozloučit. A pokud dokážete nekouřit 14 dní, proč byste to nevydrželi i dál? Vždyť přece existuje celá řada jiných skvělých neřestí, které si užijete mnohem víc než zapálenou cigaretu.

Nechci nikoho navádět, ale třeba smilstvo nebo obžerství musí přinášet řádově mnohem více prožitků (pokud to mohu jako nekuřák srovnávat), i když zdraví asi také příliš neprospívají. Něco na nich ale určitě bude, jinak by stěží pronikly na seznam kardinálních hříchů, které vyhlásil papež Řehoř I. Veliký už v šestém století (pochopitelně našeho letopočtu, před našim letopočtem moc papežů po světě nechodilo).

Rozhodnutí přestat kouřit navíc uvítá nejen váš organismus, ale určitě i váš partner (to smilstvo před ním ale raději neříkejte, obžerství by s trochou štěstí mohlo projít). Vím, že je to těžké rozhodnutí, zvláště když v rodině kouří oba partneři, ale lékařský zákrok je mnohem lepším důvodem, než třeba novoroční předsevzetí – tady přesně víte, proč to děláte a co vám to přinese.

Pokud se svou nikotinovou vášní skoncovat nedokážete, nesnažte se to před svým lékařem tajit, ničemu tím nepomůžete. I když to zhorší prognózu implantace, měl by to lékař vědět (většinou to taky cítí) a z hlediska případné záruky to většinou zásadní vliv nehraje. Kouření ale prodlouží dobu hojení i zatížení implantátů a proto by vám mohlo v tomhle případě zatloukání spíše ublížit.

Cennější než vaše záliba je totiž vzájemná důvěra mezi vámi a lékařem – pokud si nevěříte a chcete si (navzájem!) něco skrývat, určitě je vhodné rozhlédnout se po jiném doktorovi. Lékař, když už vás přijal do péče, vás bez zásadních důvodů odmítnout nemůže (i když zamlčení kouření je dost zásadní důvod), takže tohle rozhodnutí je zcela ve vašich rukách.

A i když to k implantátům nepatří, víte, jaké jsou ostatní smrtelné hříchy? Kromě smilstva a obžerství mezi ně patří ještě pýcha, lakomství, závist, hněv a lenost – dohromady je jich sedm. Kouření mezi nimi sice nefiguruje, ale určitě jenom proto, že tabák přivezl Kryštof Kolumbus z Ameriky až nějakých tisíc let po Řehoři Velikém.