Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/zubni_implantatycom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/zubni_implantatycom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Kolik stojí zubní implantát? | Zubní implantáty

Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

Kolik stojí zubní implantát?

30 tisíc za jeden zub?

To si děláte srandu?  Myslíte si, že jsem Babiš?

Upřímně – stejná myšlenka mi bleskne hlavou, když nakupuju cokoliv, co se nedá zaplatit maximálně tisícikorunou. Jsem z malé vesnice na Valašsku, a i sto korun vždycky byly peníze – a vždycky budou…

Náhradu ztracených nebo nevratně poškozených zubů pomocí implantátů navrhujeme našim pacientům prakticky denně. A každý den vidím, jak stejná myšlenka proběhne i jejich hlavou, i když to třeba neřeknou.

Pojďme se proto podívat, kolik opravdu stojí náhrada jednoho ztraceného zubu implantátem, ať v tom máme jasno.

Není diskuse o tom, že implantát plně nahradí ztracený zub, aniž by jakkoliv poškodil své okolí, poskytne oporu ostatním zubům, a co se týče kousání, vydrží toho mnohem více než původní chrup. Co je na něm ale tak úžasného, že musí stát 30, 40 nebo 50 tisíc korun?

To je naprosto správná otázka!

Cena za náhradu jednoho zubu implantátem se určitě bude regionálně lišit, ne každý zubař platí šestimístné měsíční nájemné, jak je to na Václavském náměstí v Praze, a ne každý investoval miliony korun do přístrojového vybavení, aby byly výsledky jeho práce opravdu špičkové.

Pro zjednodušení ale budeme uvažovat o ceně 30 tisíc korun. Nejen za implantát, ale za kompletní náhradu ztraceného zubu, tj. včetně abutmentu, celokeramické korunky a veškerých výrobních fází, které by si mohl Váš lékař účtovat.

Naše náklady jsou ve skutečnosti ještě o něco nižší, protože – abychom se uživili, musíme tvořit také nějaký zisk. Když se ale do téhle ceny dokážeme vejít s našimi náklady na nejdražší adrese v Praze, měl by se do ní s ekonomickou variantou implantátu vejít i jakýkoliv jiný zubní lékař v Česku.

30 tisíc je ale pořád hodně peněz, někdo na ně pracuje i dva měsíce. A napadá mě tisíc lepších způsobů, jak je utratit, než za jeden jediný ztracený zub (navíc když už jsem si vlastně zvykl/a, že ho nemám). A Vás těch způsobů určitě napadne ještě mnohem víc!

Zákonné záruční lhůty na stomatologické ošetření (plomby, korunky nebo i implantáty) jsou od 6 měsíců do dvou let. To je ale zatraceně málo! Proto Vám většina zdravotnických zařízení poskytne bez problémů záruční dobu až 5 let – to už je považováno za solidní záruku. Pětiletou záruku poskytují i firmy v jiných oborech jako důkaz své seriosnosti, a je jedno, jestli si kupujete auto, nová okna nebo luxusní mobilní telefon (vlastně ne, 5 let garance na telefon, tomu byste ani nevěřili…).

Zubní implantát ale z mé zkušenosti vydrží mnohem, mnohem déle.

I přes veškeré nedostatky v péči (když to s čištěním nepřeháníte a k hygienistce nechodíte každé 3 měsíce, ale spíš každé 3 roky), zlozvyky (jedno cigárko Vás přece nezabije) nebo zdravotní problémy (žijeme přece jenom jednou, tak jaká prevence) implantáty slouží často doživotně, ale pro zjednodušení znovu můžeme vzít předpokládanou dobu životnosti 20 let. Řada výrobců poskytuje na implantáty doživotní garanci (že to naráží na právní problémy jsme si řekli tady), ale 20 let pro účely naší úvahy bohatě stačí.

No a teď buďte upřímní. Z toho všeho, co si kupujete, co Vám vydrží 20 let? Vaše auto, počítač, mobilní telefon – nebo třeba Vaše boty? Ani náhodou, a ani by Vás to nenapadlo. Prakticky nic z toho, co dnes máte, Vám takovou dobu nevydrží. Možná Váš byt (teda pokud jste se někde nezapoměl/a a  Váš manžel nebo manželka nemá dobrého právníka), ale za byt zaplatíte minimálně o dva řády vyšší částku. Váš zubní implantát – pokud se nestane něco nepředvídatelného – to ale vydrží.

Ještě pořád je cena za Váš kompletní chrup tak vysoká?

Počítejte se mnou. Celý implantát včetně abutmentu a celokeramické korunky Vás stojí oněch 30 tisíc korun – ale jen v den, kdy za něj u zubaře platíte. A dalších 20 let už Vám funguje zadarmo (samozřejmě, potřebuje pravidelnou údržbu, ale to potřebují Vaše zuby i bez implantátu).

Když vydělíme 30 tisíc korun 20-ti lety, dostaneme se na 1.500 korun ročně. No a když tuto částku vydělíme 365 dny v roce, tak za kompletní náhradu zubu implantátem a korunkou zaplatíte denně 4 koruny a 10 haléřů.

A co teď – pořád je ten implantát tak strašně drahý?

Zvažte to sami – co si koupíte za 4,10 Kč? Dva rohlíky (samozřejmě suché – bez přílohy). Chtěl jsem napsat kafe – ale káva u nás v pasáži v Costa Coffee stojí 94 korun, takže spíš jen to kafe, které si uvaříte sami doma k snídani. Lístek na autobus? Do kina? Pivo? Nebo aspoň láhev vody? Kdepak, ani tu si za 4 koruny nekoupíte. Toaletní papír? Ani ten ne. Dokážete vyjmenovat 10 věcí, které se dají koupit za 4 koruny a 10 haléřů?

Prakticky už skoro neexistuje nic tak levného, co by se dalo koupit za stejnou cenu jako zubní implantát. A pokud už něco takového najdete, poslouží Vám to jen na malou chvíli, a ne po významnou část Vašeho života. Pokud tedy stále lamentujete nad vysokou cenou zubních implantátů, pláčete nejspíš nejen na špatném hrobě, ale v tomto případě spíše i na špatném hřbitově.

Když tedy budete zvažovat ošetření zubů, mějte na paměti, že pokud se rozhodnete pro zubní implantát, udělali jste šetrné rozhodnutí  – žádné jiné ošetření není v dlouhodobém horizontu tak laciné. A pokud si nejste jisti, přijďte k nám na konzultaci – ta je u nás stále zdarma, a společně obvykle nějaké řešení vždycky najdeme!

Pořád ale platí, že je ještě něco lepšího a levnějšího než zubní implantáty – vlastní zdravé zuby!