Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

Jaké jsou druhy implantátů?

Zubní implantáty můžeme dělit podle celé řady kritérií – záleží na tom, co konkrétně chceme porovnávat. Dělení podle některých základních kritérií je zde.

Podle tvaru

Implantáty můžeme dělit podle tvaru na válcovité a ostatní.

Válcovitý (nebo mrkvový) tvar implantátu je již mnoho let standardem. Jiné tvary se již v moderní stomatologii prakticky nepoužívají.

V minulosti se používala celá řada jiných tvarů, ať již prefabrikované žiletkové implantáty, nebo lité konstrukce, které se usazovaly na povrch kosti. Tyto typy implantátů se používaly při nedostatečné výšce kosti, ale dlouhodobě vedly k dalším kostním ztrátám.

V dnešní době již nemají opodstatnění, protože díky moderním technikám lze i nízkou kost bezpečně ošetřit válcovitým implantátem. 

Podle materiálu

Tak jako se válec stal standardem, pokud jde o tvar implantátu, stal se standardem také titan, pokud jde o materiál, ze kterého je vyroben. Titan se používá již řadu desetiletí, a jeho vlastnosti byly jednoznačně prověřeny jako nejvýhodnější pro výrobu zubních implantátů.

Vývoj se tedy zaměřuje ne na hledání nového materiálu, ale na úpravy jeho povrchu. Proto se povrch implantátů leptá, pískuje a dále chemicky upravuje tak, aby se na něm kostní buňky uchytily ještě rychleji a pevněji.

Určitou novinkou jsou keramické implantáty, které se zkoušely cca před 20 lety a nyní přicházejí znovu na trh s řadou inovací, přičemž výrobci slibují obdobnou pevnost a trvanlivost jako má titan (a jako ve všem – čas to prověří).

Tyto implantáty se používají jak u osob, které jsou alergické na kovy, a také u lidí, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí mít žádné kovy v těle (má to ale také svá úskalí - jistě tušíte, že keramický šroubek o průměru 1 mm nevydrží tolik jako titanový).

Mezi materiály je potřeba zmínit také nerezovou ocel, která se někdy používá pro výrobu provizorních implantátů.

Zubní implantát
Válcovitý titanový implantát
Keramický implantát

Podle kvality

To bude každého asi zajímat nejvíce a bylo by skvělé, kdybych vám tady mohl napsat, který implantát je nejkvalitnější. To ale bohužel s čistým svědomím udělat nemohu.

Při posuzování kvality se můžeme řídit jen informacemi od výrobců, co se týče jednak vlastností, a jednak přežití implantátů. V praxi to vypadá tak, že ve světě existuje poměrně malá skupina firem, které se věnují vývoji a investují do něj obrovské finanční prostředky. Ty pak přicházejí s inovacemi, novými povrchy nebo novými tvarovými modifikacemi.

Tyto firmy si také pravidelně zakládají sledovací studie a sledují své implantáty po celou dobu jejich životnosti. To je buď do ztráty implantátu, nebo do ztráty (úmrtí) pacienta – což bývá mnohem častější. Na základě těchto studií pak můžeme říci, že před 30 nebo 40 lety vyráběly dobré implantáty (a můžeme předpokládat, že vyrábějí stále lepší a lepší).

Implantáty těchto firem jsou pak logicky dražší a jsou také chráněny celou řadou licencí a patentů. Každá licence ale jednou vyprší a proto také existuje mnohem větší skupina firem, které nic nevyvíjejí ani nesledují, ale vyrábějí (mnohdy zcela identické) implantáty, které se na trhu osvědčily, a to s mnohem nižšími náklady.

Protože se toho ale za posledních 10-20 let na materiálu a tvaru implantátů příliš nezměnilo, je těžké říci, že nějaký konkrétní implantát je lepší než jiný – i zde to prověří hlavně čas.

velikost implantátu

Podle ceny

Tohle dělení na to předchozí bezprostředně navazuje, i když vlastně oficiálně žádné takové dělení není.

U nás pracovně rozdělujeme implantáty na prémiové, což jsou výrobky těch několika firem, které implantáty vyvíjejí a za svou práci chtějí také zaplatit (je to podobné, jako když si koupíte boty se třemi pruhy – ty se čtyřmi nebo se dvěma pruhy budou určitě levnější).

Druhou skupinou jsou implantáty ekonomické – tam patří výrobky firem, které vyrábějí kvalitní typy implantátů, které se osvědčily, ale samy se příliš vývoji nevěnují a spíše se snaží na svých výrobcích aplikovat to, co se jinde osvědčilo.

Pro úplnost bych měl asi také zmínit nízkonákladové implantáty původem většinou z Pákistánu, Číny nebo Indie, které se občas na trhu i v Česku také objeví a snaží se prorazit až podezřele nízkou cenou (ale samozřejmě s honosnou značkou). Tyto implantáty na našem pracovišti nepoužíváme.

Podle země původu

Toto dělení asi není tak podstatné jako ostatní, ale pro úplnost je taky uvádím.

Řada prémiových a ekonomických značek se vyrábí v zemích Evropské unie, nejčastěji v Německu, Švýcarsku, Švédsku a Itálii. Většinou se jedná o dlouhodobé a tradiční výrobce, produkující „klasické“ typy implantátů.

Mnoho kvalitních implantátů se vyrábí také v USA, ale z důvodu vyšší ceny (dovozních cel) se na evropském trhu příliš neuplatňují.

Novodobou velmocí ve výrobě zubních implantátů je Jižní Korea a velká část celosvětové produkce implantátů vzniká právě tam. Výhodou pro konečné zákazníky je, že díky velké konkurenci zde výrobci velmi pružně reagují na všechny dostupné inovace a jejich výrobky vynikají kvalitou a rychlým prosazováním moderních prvků (a výhodou je samozřejmě i nižší cena).

Mnoho dalších implantátů se produkuje v asijských zemích, tyto výrobky ale často nemají potřebný souhlas k použití v zemích evropské unie a jejich používání nelze doporučit.