Nějakého lékaře má každý z nás. Dětským doktorem to začíná, a s přibývajícím věkem přibývá také ordinací, kam musíme docházet. Obvykle je mezi nimi i zubař, ale přijde první ztráta zubu a potřebujeme nového specialistu – implantologa.
Jak postupovat při výběru nového lékaře a pokud možno se vyvarovat chyb, kterých byste mohli později litovat, jsem se pokusil shrnout do několika následujících bodů.
Pokud můžete, vybírejte si nového lékaře (nejen toho zubního) vždycky na základě doporučení. Sebelepší prezentace na internetu nenahradí osobní doporučení – což píšu s vědomím, že i mne jste pravděpodobně našli na internetu. Takže podle stejných pravidel byste měli posuzovat také moje služby.
Pokud ale doporučení nemáte, a pátráte po „svém“ lékaři v síti, vždy se podívejte na dohledatelné reference o člověku, kterému chcete svěřit své zdraví. Rozhodně ale posuzujte jen ty reference, které můžete ověřit. Informace ze serverů typu“ Známý lékař“ příliš vážně neberte, protože je jen málokdy píší skuteční pacienti.
Spíše pátrejte po příspěvcích z diskuzí, kde můžete pisatele přímo oslovit a zeptat se, zda je jeho zkušenost opravdu taková, jak to napsal v příspěvku. Pokud pisatel neexistuje nebo neodpovídá, je to pro Vás informace, o co se věrohodnost lékaře asi opírá.
Pokud disponujete aspoň minimálním pudem sebezáchovy, vybírejte si lékaře s dohledatelnou historií a vzděláním. Zvláště v poslední době se zejména v Praze vyrojilo velké množství zubních klinik s lákavou prezentací na webu, kde ale jména lékařů ani nemusíte najít. A nebo Vás ohromí reklama pracoviště s lékaři špatně vyslovitelných jmen ze zemí, kde může být studium medicíny stejně složité jako svého času studium práv v Plzni. Vůbec nepochybuji, že jsou mezi nimi i skvělí specialisté, ale mám také své pochybnosti. Koupit si titul bylo možné i v Česku, a v zemích na východ od nás to funguje zcela běžně.
Vůbec tím nechci zpochybňovat práci zahraničních kolegů – českých doktorů je nedostatek (a ještě mizí dále na západ), a doplnit je lékaři ze zahraničí je asi nezbytné. Pokud ale takový lékař odešel ze své země a snaží se prosadit jinde, bývá dohledání nějaké historie značně složité. Musel přece po studiu někde pracovat, někde se musel naučit to, co nabízí – tak si to raději ověřte, a pokud možno i jinde než jen na jeho webových stránkách.
Pro práci v Česku by měl každý lékař složit příslušnou aprobační zkoušku potvrzující jeho vzdělání. K otevření zubní praxe to evidentně potřeba není, a údaje o absolvování této zkoušky v drtivé většině případů u zahraničních lékařů zcela chybí. V takovém případě je pak těžké rozlišit, kdo k nám přijel léčit, a kdo „podnikat“.
Při výběru lékaře byste měli brát na zřetel i to, zda máte možnost vybrat si z nabídky implantátů ten, který je pro vás nejvhodnější, nebo lékař pracuje jen s jedním systémem, případně Vám dá vybrat ze dvou – přičemž jeden je ten levnější a druhý ten dražší. Šíře a komplexnost nabídky Vám ledacos napoví, stejně tak jako neuvěřitelně výhodné nabídky za podezřele nízké ceny.
Cena je při výběru implantátů určitě důležitým faktorem, je ale potřeba dát si pozor, zda to co kupujete je skutečně tím, za co se to vydává. Jak nenaletět a ověřit si, zda nabízený implantát není padělek se dočtete ZDE.
Lékař, kterého si vyberete, Vám nejspíše provede chirurgický zákrok, proto by Vám jeho praxe a zkušenosti neměly být lhostejné. Je veliký rozdíl, když se někdo implantovat teprve učí, nebo to již provádí rutinně po mnoho let. Také se zajímejte o to, zda je lékař na dané výkony specializován, nebo je provádí jen občas mezi jinými výkony a službami. Určitě neškodí zeptat se také na průměrnou úspěšnost při zavádění implantátů, i ta o mnohém vypovídá.
Na druhou stranu, pokud je vybraný lékař ten „Váš“, kterému věříte a dobře ho znáte, je to možná pro výběr důležitější, než jestli jste dostali vybrat implantát a jak dlouho to pan doktor (nebo paní doktorka) dělá.
Na tomto místě se nechci dotknout kolegů, kteří dělají svou práci poctivě a s fortelem, ale pro provádění některých výkonů v 21. století je nezbytné vybavení pracoviště, které umožní udělat výkony co nejkvalitněji a s minimálním rizikem pro pacienta.
Pokud je zákrok prováděn v ordinaci vybavené v minulém století a k provedení jsou využívány znalosti také z té doby (což jako laik těžko poznáte), pak se nedá spoléhat na to, že vše bude opravdu prvotřídní. Za nutné minimum v tomto ohledu považuji 3D – CBCT přístroj (lidově cétéčko), který vytvoří trojrozměrný obraz čelistních kostí a umožní naplánování pozice implantátu bez toho, že by byl ohrožen čelistní nerv nebo obličejové dutiny.
Tohle je při výběru lékaře skoro nejdůležitější aspekt. Lékař je někdo, ke komu byste měli mít důvěru (a ideálně by to mělo platit i naopak). Vždy dobře zvažte, jak se Vám s lékařem jedná, zda Vám vysvětlil vše potřebné, a jestli jste si navzájem „sedli“. Funguje to jako všude jinde v životě – každý jsme jiný, a někdo nám prostě vyhovuje více a někdo méně.
Vztah lékaře a pacienta je vždy hodně osobní, takže – pokud si v něm nejste jistí, bez ohledu na skvělé reference běžte raději o dům dál. Vybíráte si člověka, který Vám bude (občas) způsobovat diskomfort a možná i bolest, a určitě je lepší, když si můžete navzájem věřit. Vy máte možnost výběru – tu lékař (jakmile Vás přijme do péče) už nemá.
Moc rád bych také jednou napsal o tom, jak si vybrat pacienta – jakkoliv je to nereálné – a tahle kapitola by v tom hrála hodně podstatnou roli.
Tenhle bod sem přidávám jen pro úplnost, protože se s ním na řadě webů často setkávám. Členství v odborných organizacích je něco, čím se řada kolegů pokouší ohromit své pacienty, ale Vy tomu ve Vašem výběru žádnou váhu nedávejte.
Členství v jakékoliv odborné organizaci si může za poplatek koupit kdokoliv (u některých exotičtějších společností třeba i s příslušnou funkcí). Například členství v největší implantologické organizaci AAID (American Academy of Implant Dentistry) je nabízeno každému, kdo se zajímá o implantační stomatologii, a pokud zaplatíte poplatek, stanete se členem, byť nejste ani zubní lékař, natož specialista.
Členství v odborných organizacích je pro lékaře nezbytné, protože zde probíhá vzdělávání a je možné se dostat k novým informacím z oboru, ale o kvalitě konkrétního lékaře to v podstatě vůbec nic nevypovídá.
Přeji hodně štěstí při výběru toho „Vašeho“ lékaře.