Vybrat si zubní implantát je z pozice laika takřka neřešitelný úkol. Vybíráte si něco, čemu vůbec nerozumíte, a následky Vašeho rozhodnutí (tj. zubní implantáty) s Vámi budou v ideálním případě po zbytek života.
Původně jsem chtěl tenhle článek napsat společně s tím, jak si vybrat lékaře, protože obvykle jedno bez druhého není možné. Nakonec jsem je ale rozdělil, protože se svou náplní přece jen liší, a to co nenajdete v jednom článku, byste měli najít v tom druhém.
Nebudeme si nic namlouvat – cena implantátu má na naše rozhodování zcela zásadní vliv. Zubní implantát je vždy podstatnou investicí do Vašeho zdraví, a jako u každé jiné investice – je potřeba si vše dobře rozmyslet. Rozhodování o vhodném implantátu by ale nemělo probíhat jen na úrovni, zda ten levnější nebo ten dražší. Za rozdílnou cenou implantátů se mohou skrývat také různé vlastnosti, a někdy můžeme ušetřit i tím, že si koupíme na první pohled dražší výrobek.
Jednou z nejdůležitějších věcí je také zjistit nejen cenu implantátu, ale i celkové náklady na ošetření. Zubní implantát tvoří jen pomyslnou třetinu celého ošetření, v ideálním případě pak následuje ještě abutment – vnitřní pilíř – a nakonec i umělá zubní korunka, která obnoví ztracenou funkci zubu.
V tom méně ideálním případě může následovat ještě celá řada nezbytných výkonů, od úpravy nebo doplňování kosti až po výběr různě vyosených pilířů, které můžou být i několikanásobně dražší než ten původně navržený. Na každém seriosním pracovišti byste proto po vyšetření (!!!) měli dostat rozpočet předpokládaných nákladů na celé ošetření, které se sice mohou ještě mírně měnit, ale měly by obsahovat vše podstatné, co bude v rámci Vašeho ošetření nezbytné udělat.
Pozor bychom si měli dát také na podezřele levné nabídky, které se významně liší od ostatních. Vstupní cenové náklady jsou pro většinu lékařů hodně podobné, a proto jsou v mnohém podobné i ceny. Podezřele levná nabídka tak může znamenat, že něco není úplně tak, jak by mělo být. Jak nenaletět a ověřit si, zda nabízený implantát není padělek se dočtete ZDE.
Co se týče materiálu pro výrobu implantátu, dlouhodobým standardem je titan a jeho sloučeniny. U jednotlivých výrobků se proto liší jenom povrchová úprava implantátu, který se výrobci snaží nejrůznějšími úpravami udělat co nejpřítažlivější pro nově rostoucí kostní buňky. I tenhle dlouhodobý trend ale podléhá módním výkyvům, a tak se v poslední době rozšiřují i implantáty z jiných materiálů – zejména z keramiky. Ty byly původně vyvinuty pro osoby s alergií na kovy, pro které se keramické (zirkonové) implantáty staly přijatelným a dlouhodobým řešením.
Keramické implantáty se ale stávají stále oblíbenější u osob, které si z jakéhokoliv důvodu nepřejí mít v těle žádné kovy (a není důvod jim nevyhovět). Ať se tedy obáváte kovové otravy, nebo máte strach o své energetické dráhy nebo čakry, nebo byste mohli být díky implantátům sledováni (pozemšťany nebo těmi druhými), nemějte obavy.
Pevné zuby vám dokážeme vyrobit i z nekovových materiálů, a to včetně miniaturních fixačních šroubků. Je ale fér Vás upozornit, že zatím nikdo neví, co budou tyto implantáty dělat za dvacet, třicet nebo čtyřicet let, zatímco u titanových implantátů už to máme vyzkoušeno a víme, že budou v pořádku stále v ústech pacientů.
Tuto kapitolu jsem podrobně popsal v části Vše o implantátech, proto ji vezmu jen stručně. Ve světě je několik velkých firem, které se věnují vývoji implantátů, investují do něj obrovské prostředky, a ty se pak promítají do cen jejich výrobků (my jim říkáme prémiové implantáty).
Tak jako je ve sportu Adidas a Nike, a potom několik dalších, my máme zase Ankylos a Straumann a potom také několik dalších. U těchto výrobků máte výhody zázemí velké firmy s celosvětovou působností, takže je jedno, jestli se Vám s implantátem stane něco v Mexiku, Vietnamu nebo třeba na Filipínách – všude jej budou umět ošetřit.
Kromě těchto prémiových implantátů pak existuje velká skupina implantátů, kterým říkáme ekonomické. Jejich výrobci toho příliš nevyvíjejí, ale snaží se naopak uplatnit prvky, které se jinde osvědčily, u svých implantátů, a udržet přitom na uzdě výrobní náklady. Tyto implantáty také řadíme k těm kvalitním, ale může se stát, že třeba v Mexiku, Vietnamu nebo na Filipínách si s nimi nebudou umět poradit.
Novodobou velmocí v produkci zubních implantátů je Jižní Korea, kde vzniká řada značek ekonomických implantátů, které jsou kvalitní, velice pružně reagují na vývoj v oblasti materiálů i tvarů implantátů a přitom si udržují svou příznivou cenu.
Naopak je namístě varovat před exotickými značkami implantátů a výrobky „bezejmenných“ firem, které mohou prodávat ekonomicky velmi přijatelné implantáty, ale za pár let už také nemusí existovat. S nimi zmizí i možnost objednání příslušného instrumentária, a tedy i faktická možnost ošetření těchto implantátů. Pokud nějaké implantáty nabízí jen jedno nebo dvě pracoviště v zemi, mělo by Vás to varovat.
Při výběru vhodného implantátu je dobré také zvážit svůj zdravotní stav. Pokud jste zdravý jak řípa s dobrým imunitním systémem, nemáte paradentózu a nekouříte, bude u Vás bez potíží fungovat jakýkoliv implantát, který si vyberete. Pokud máte ale nějaká zdravotní omezení, celkové onemocnění (třeba cukrovku) nebo kouříte (kouření považujeme z hlediska implantátů také za nemoc – naštěstí léčitelnou), je dobré sáhnout spíše po prémiovém implantátu.
Dostanete tak s jistotou výrobek nejen ve špičkové kvalitě, ale hlavně s historií – každý typ implantátu je dlouhodobě sledován i u osob se zdravotním handicapem, a riziko možných komplikací se tak sníží na nejnižší dosažitelnou úroveň.
Vhodný typ implantátů vybíráme i podle toho, jaký jsme zvolili typ finální zubní náhrady.
U snímacích náhrad nesených zubními implantáty vystačíme s menším počtem implantátů a rovněž se spokojíme i s ekonomickými značkami implantátů. To je dáno jednak snahou snížit celkové náklady na ošetření, ale také tím, že v případě ztráty nějakého implantátu není složité jej nahradit a následně upravit i snímací protézu bez toho, že by bylo nutné zhotovovat novou.
Pokud plánujeme zhotovení pevného můstku na implantátech, jsou jakékoliv opravy v případě komplikací nejen složité, ale i nákladné. V těchto případech se snažíme použít kvalitní implantáty z kategorie těch prémiových nebo vyšších ekonomických, a rovněž navyšujeme počet nutných implantátů, abychom možné komplikace pokud možno zcela vyloučili.
Více informací o možných řešeních a nárocích na počet implantátů najdete v sekci Vše o implantátech.
Tenhle aspekt navazuje na předchozí odstavec, a rovněž úzce souvisí s celkovými náklady na plánované ošetření. Cena ošetření se totiž bude diametrálně lišit, pokud pro stejné řešení použijeme jako pilíře čtyři implantáty, nebo jich bude osm. Pro celkové ošetření jedné čelisti se za ideální počet implantátů považuje sedm až osm, ale zejména z ekonomických důvodů se tento počet stále snižuje.
Standardem se tak pomalu stává ošetření na pěti nebo šesti implantátech, a výjimkou není ani fixní ošetření systémem „all on four“, tedy celý fixní zubní můstek nesený pouze čtyřmi implantáty. Takové řešení je sice možné a není těžké je zhotovit, problém ale nastane, pokud by některý implantát selhal. V takovém případě to bude konečná pro celou práci, a s ošetřením bude nutné začít znovu od začátku.
Pokud by ale při stejném řešení bylo implantátů v čelisti aspoň pět, k selhání by s největší pravděpodobností nedošlo. Proto je při výběru potřeba dobře zvážit, zda se vám jeden ušetřený implantát opravdu dlouhodobě vyplatí. Nikdo Vám totiž nedokáže objektivně říci, které řešení bude zrovna u Vás lépe fungovat, a kolik implantátů je dost právě pro Vás.
Kdybych ale vybíral já s omezeným rozpočtem, jako bezpečnější by mi připadalo použít více implantátů z ekonomické třídy, než jen limitní (a možná nedostatečný) počet prémiových implantátů.
A to nejdůležitější mi zůstalo na konec. Pokud to je jenom trošku možné, věřte svému lékaři a snažte se dbát jeho doporučení. Vraťme se na začátek – i po přečtení tohoto článku jste stále laik, a vybíráte si něco, čemu vůbec nerozumíte (nebo, pokud jsem byl srozumitelný, teprve začínáte něco tušit).
Pro výběr vhodného implantátu je ale důležitá ještě celá řada dalších aspektů, které sami neposoudíte, jako například velikost a využitelný objem kosti, její hustota a kvalita zhojení, přítomnost nebo nepřítomnost okolních struktur a mnoho dalšího. Tyto věci ale musí předem posoudit Váš lékař, a podle toho Vám navrhne nějaké konkrétní typy implantátů, které by byly v dané situaci vhodné.
Pokud Vám dá vybrat z více typů implantátů, bude to jenom dobře, ale i při omezené nabídce Vám určitě navrhne takové implantáty, které jsou nejvýhodnější pro Vás (a nikoliv pro něj). Takže mu zkuste věřit a dbát jeho doporučení, obvykle to je ten nejrozumnější způsob, jak se se ztrátou zubů vypořádat.
Přeji šťastnou ruku (vlastně hlavu) při výběru implantátů.