Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

5 způsobů, jak zjistit, že Váš implantát není padělek

Tak už se to stalo! Přišli jste o zub, nebo ho třeba ještě máte, ale podle vašeho zubaře jsou šance na jeho záchranu z kategorie zbožných přání. Investovat do nejisté endodoncie se Vám nechce, takže zbývá jediné rozumné řešení – zubní implantát.

Jak si vybrat ten správný zubní implantát si řekneme jinde. Tady se zaměříme na to, jak zjistit, zda je Váš vybraný implantát skutečně tím, za co se vydává, anebo je to jenom fake – tedy hezky česky – padělek.

Jasně že v prvé řadě Vás něco takového ani nenapadne. Jdete přece k doktorovi, a ten by měl vědět, co Vám prodává. No, možná to ví – a o to důležitější je také vybrat si správného lékaře. I tohle probereme ještě jinde, ale v každém případě byste měli jít k někomu, kde podobné obavy nebudou vůbec namístě.

V dnešní době lze napodobit nebo rovnou padělat skoro všechno. Když se dají padělat trička, kabelky, sportovní obuv nebo třeba elektronika, tak proč ne zubní implantáty? Ty jsou pro to navíc prakticky ideální – jsou malé, mají vysokou hodnotu a dají se vyrábět na trošku lepší CNC fréze ve velkém.

Hlavně ale mají pro padělatele jednu obrovskou výhodu, kterou předčí všechny ostatní výrobky – Vy jako zákazník implantáty vlastně nikdy neuvidíte! Přestože za ně zaplatíte nemalé peníze, do ruky si je nikdy nevezmete, a prohlédnout si je můžete leda tak na rentgenovém snímku (a ani ten si sami neuděláte).

Samozřejmě je také rozdíl, jestli zavedení implantátu teprve plánujete, nebo ho už máte v puse, a původem si nejste úplně jistí. Pokud implantát vypadne, máte aspoň něco v ruce (a konečně si ho fyzicky prohlédnete), ale pokud jste zdraví a nemáte oslabenou imunitu, může bez problému fungovat i padělek. No a pravděpodobně si nenecháte odstranit funkční implantát jen pro ověření původu – takže to vlastně nepoznáte.

Abyste ale nebyli úplně bezmocní a nepropadali beznaději, nabízím Vám
5 způsobů, jak si ověřit, že Váš vybraný implantát je opravdu originál:

1) Zeptejte se u distributora

Každý výrobce implantátů má zpravidla pro jednu zemi jednoho oficiálního distributora svých implantátů. Snadno ho nejdete na oficiální webové stránce výrobce (i tahle stránka se někdy v moři variant a značek dealerů hůře hledá, ale prakticky vždy je to stránka www – tečka – jméno výrobce – tečka – com).

Tady najdete pro každou zemi regionálního zástupce i s telefonním číslem, a není problém zavolat a zeptat se, zda implantáty dodávají Vámi vybranému lékaři. Pokud ne, je důvod zbystřit, a nejlépe zařadit zpátečku. Žádné ujišťování, že implantáty pocházejí od distributora ze země původu lékaře, neberte – pro prodej oficiálních výrobků platí jasná pravidla, a tady evidentně něco nevoní.

2) Vyžádejte si štítek s ověřením původu

Prakticky všichni výrobci implantátů (a určitě všichni evropští výrobci) opatřují své výrobky štítkem o původu implantátu, nejčastěji ve formě samolepky, která se vlepí do zdravotní dokumentace.

V době digitální dokumentace už tahle možnost pomalu mizí (vylepení na monitor není úplně prozíravé), ale štítky o původu implantátu se dále vylepují do operačního protokolu nebo informovaného souhlasu s implantací, které v papírové formě existují. Řada výrobců také k implantátu přikládá několik kusů těchto samolepek právě pro potřebu pacientů, takže můžete požádat o vydání kopie, nebo si aspoň samolepku vyfotit mobilním telefonem.

Na štítku o původu implantátu je také řada cenných informací, které se vyplatí uschovat. Štítek vždy kromě potvrzení původu obsahuje údaje u vlastním implantátu, o jeho velikosti a tvaru, a také zde najdete typové číslo každého konkrétního implantátu, podle kterého jej můžete kdykoliv dohledat.

Někteří prémioví výrobci opatřují každý implantát unikátním výrobním číslem (pouze na štítku, na implantát by se nevešlo!!!), takže pak lze dohledat každý konkrétní výrobek. Kromě dokladu o původu tak se štítkem získáte i důležité informace, pokud by se s Vaším implantátem něco stalo.

Implantující lékař může zmizet stejně rychle, jako se v Česku objevil, a Vy pak budete sedět v jiné ordinaci, a nový ošetřující bude jen těžko zjišťovat, co je to vlastně za implantát, a jakým instrumentáriem ho ošetřit.

3) Vyžádejte si záruční list

Určitě Vás zajímá, jak dlouho Vám implantát vydrží. Pokud ne, není asi ani důležité, jaký je jeho původ. Pokud Vás to ale zajímá, je potvrzení o záruce zcela namístě. Nenechte se odbýt ujištěním, že na implantát máte doživotní záruku – jak už jsem tady napsal, za dvacet let se promlčí i vražda, a takové všeobecné ujištění naráží na celou řadu zejména právních problémů.

A i když výrobci originálních implantátů opravdu poskytují dlouhodobé záruky, jak se budete domáhat nějaké garance, když už nenajdete ani lékaře, který implantát zaváděl, ani příslušné zdravotnické zařízení? Se záručním listem se i v takovém případě můžete obrátit na oficiálního distributora, a on Vám doporučí pracoviště, kam se obrátit.

Záruka může mít ale také svá úskalí, zejména pokud jde o podmínky péče o implantát. Pokud nechodíte na pravidelné prohlídky k zubaři a dentální hygienistce, nemusí být záruka uznána. To vše se dozvíte v záručních podmínkách, které by měly být na potvrzení o záruce uvedeny.

4) Zapátrejte na internetu

Tohle doporučení platí pro ty, co už mají implantát zaveden, ale nemají ani doklad o jeho původu a neznají ani neznají výrobce, typ a velikost „svého“ implantátu. Tohle není výjimka – podle mé zkušenosti je na tom podobně většina zákazníků, kteří k nám na kliniku s „nějakým“ implantátem přicházejí. Pokud chceme takový implantát ošetřit, potřebujeme k němu příslušné instrumentárium.

Vzpomínáte, jak měl v počátcích mobilních telefonů každý telefon jinou zástrčku, takže jste měli za pár let doma více nabíječek, než mobilních telefonů? Výrobci implantátů tuhle hru hrají pořád, aby se nemohlo stát, že výrobek jedné značky nedej bože dotáhneme šroubovákem od někoho jiného. Pokud tedy máme takový „no name“ implantát ošetřit, pokusné objednávání šroubováků od různých výrobců se Vám může značně prodražit.

Pokud máte rentgenový snímek implantátu, může Vám v pátrání pomoci internet. Existují specializované stránky, např. whatimplantisthat.com, kde si můžete snímek bezplatně porovnat s množstvím jiných snímků a podívat se, zda Váš implantát vypadá tak, jak vypadat má. Můžete tam i poslat svůj RTG snímek, a za drobný poplatek 125 USD jej s databází porovnají a napíšou Vám, zda se s nějakým typem shoduje.

Databáze ale má svá omezení – obsahuje jen implantáty, které mají certifikaci pro USA, a tak tam řadu typů běžně používaných v Evropě vůbec nenajdete. Pokud ale budete mít v ruce štítek s ověřením původu nebo záruční list, nic takového podstupovat nemusíte.

5) Obraťte se na výrobce

Tady se vracím na začátek – pokud neznáte původ „svého“ implantátu a nepomohlo ani nic z výše uvedeného, obraťte se na předpokládaného výrobce, zda se jedná o jeho výrobek. Výrobce většinou zajímá, že se je snaží někdo napodobit, a poskytnou Vám vyjádření, zda na snímku je – nebo není – jejich implantát, včetně typu implantátu a instrumentária, které je potřeba použít.

Pokud se k implantátu žádný výrobce nehlásí, nezbývá Vám než doufat, že Vám Váš neznámý implantát vydrží co nejdéle. I proto je ale vhodné myslet na ověření původu implantátu předem, aby se Vás nic z toho, o čem jsem tu psal, netýkalo.

Byl pro vás tento článek užitečný?