Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/zubni_implantatycom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/zubni_implantatycom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Nejčastější otázka – a nevítaná odpověď | Zubní implantáty

Zavolejte nám: +420 602 360 313

MUDr. Václav Kopecký

vedoucí lékař kliniky EsthetX

Nejčastější otázka – a nevítaná odpověď

Tohle k problematice implantátů sice úplně nepatří, ale s variací této otázky se setkávám ve všech diskuzích, byla nekonečným tématem obou mých zubních poraden a s železnou pravidelností přichází do mé osobní i firemní pošty. A protože jsem na ni odpovídal už mnohokrát a znovu a znovu na ni odpovídat nechci, zodpovím ji také tady a tím ji budu mít za trvale vyřízenou.

Ta otázka zní: Bolí mně zub, co mám dělat?

Pod otázkou pak často následuje sáhodlouhý popis příznaků a obtíží, které pisatel má, to vše případně ještě doplněno o sdělení, co si o tom myslí jeho pan doktor, i když si to asi myslí špatně.

A moje odpověď na Vaši otázku zní: Já vážně nevím, proč Vás bolí zub – jděte k zubaři!

Nejsem schopen – a ani nechci  – hádat nějakou diagnózu nebo důvod potíží se zubem, o kterém jsem něco jen slyšel nebo četl. Také se nemohu vyjadřovat k průběhu Vaší léčby a postupům Vašeho lékaře – jednak je to neetické, a jednak mi to zapovídá také řád stomatologické komory, který jsem povinen respektovat.

Nejsem Váš lékař, a proto nemohu nijak do Vaší léčby zasahovat, a jediným způsobem, jak získat mé stanovisko, je objednat se k nám na kliniku na konzultaci nebo vyšetření. Ani v tomto případě ale nemohu nijak hodnotit nebo posuzovat dosavadní léčbu (a ani nechci znát jméno vašeho lékaře), pouze jsem schopen Vám říci své závěry na základě výsledků Vašeho vyšetření.

Současně musím upozornit, že nejsem kariolog ani endodontista (neléčím potíže způsobené zubním kazem nebo onemocněním zubního nervu), takže mám s problematikou bolesti zubů jen pramálo zkušeností, a pacienty proto odkazuji na své kolegy z kliniky, kteří se uvedenými obory zabývají, a akutní zubní potíže dokáží také léčit.

Mé doporučení je ale jednoznačné. Pokud máte nějaké potíže, nebo otázky ohledně vaší léčby, běžte ke svému lékaři a ptejte se jeho. Já vím, že někdy je to obtížné, v ordinacích máme všichni obvykle více práce, než jsme schopni zvládnout, ale pokud je někdo Váš lékař, měl by Vás poslouchat, a na Vaše otázky odpovědět.  Pokud toho není z jakéhokoliv důvodu schopen, je Vaším právem (a je to zcela namístě) rozhlédnout se po jiném lékaři.

Samozřejmě to nemusí být vždycky jen chyba lékaře – pokud se Vám má věnovat s úhradou od pojišťovny ve výši třeba 270 korun (to je některý dražší výkon), a tato cena pokryje jen 15 minut jeho hodinových nákladů, na nějaké velké povídání to nebude – každou další minutu nad těch 15 totiž prodělává peníze (a dobře to ví). Srovnejte to s tím, kolik platíte vyučenému opraváři za opravu auta v autoservisu, a rozhodně do toho netahejte, že si platíte zdravotní pojištění – Vašemu lékaři ho totiž určitě neplatíte.

Když jste ale schopni zaplatit tisíce korun za konzultace u specialistů, nabídněte je svému lékaři – třeba mu pak to povídání půjde přece jen líp (placenou konzultaci může nabízet i smluvní lékař zdravotní pojišťovny).  A kdyby to přece jen nešlo, určitě dříve nebo později najdete lékaře, který Vám bude vyhovovat. Nemusí to sice vůbec být ve Vašem městě, a to taky nemusí být na pojišťovnu, ale kdo chce, svého lékaře a cestu k němu si nakonec vždycky najde.

A ještě jedno doporučení – nehledejte si lékaře na internetu, nebo podle inzerátu v novinách – tam si může každý napsat, co chce (vím to, také se prezentujeme na internetu, a vím jak mnoho diskusí a komentářů je vedeno s cílem pomluvit konkurenci nebo vyzdvihnout své vlastní služby – anonymně může opravdu každý napsat, co se mu zlíbí). Ptejte se svých přátel a známých na tip na dobrého lékaře – osobní doporučení nic nenahradí, a Vy máte jistotu, že poskytnuté služby budou takové, jak Vám je popsal ten, kdo je doporučil.

Přeji hodně štěstí při hledání!