Kolik implantátů potřebuji
To samozřejmě záleží na tom, kolik vám schází zubů.
- Pro náhradu jednoho zubuse používá jeden implantát doplněný abutmentem a korunkou. Jak vypadá náhrada jednoho zubu implantátem jsme si ukázali na obrázcích výše.
- Při ztrátě několika vedle sebe stojících zubůdříve platilo pravidlo „jeden zub = jeden implantát“. Se stále dokonalejšími typy implantátů se ale zjistilo, že implantát toho snese mnohem více než zub a proto je možné nahradit více zubů méně implantáty. V praxi to znamená, že místo tří ztracených zubů se zavedou jen dva implantáty a na ně se zhotoví můstek nahrazující třetí chybějící zub (pozor – neplést si to s můstkem na vlastních zubech, tady se nic neobrušuje a neničí). V některých méně zatížených úsecích (například přední zuby dolní čelisti) je možné nahradit i čtyři zuby pouze na dva implantáty.
- Při ztrátě všech zubů v čelistizáleží zejména na typu náhrady, jakou zvolíme pro finální ošetření. Je totiž možné ošetřit čelist i menším počtem implantátů (obvykle 2 – 4) a na ně pak ukotvit snímací náhradu, která v ústech neposkakuje sem a tam, ale pevně drží na svém místě. Výhodou takového řešení je kromě nižší ceny také možnost zuby vyjmout a dobře vyčistit protézu i dásně. To ocení hlavně starší lidé, nebo osoby s horší motorikou, kterým důkladné vyčištění zubů může dělat problémy. Kotevní prvky na implantátech mají buď podobu kulových čepů, nebo nižších válečků, tzv. lokátorů, které se vejdou i pod menší zuby a protézy velmi dobře fixují.
Pokud je našim cílem vytvořit znovu pevné zuby (což je nejčastějším přáním našich zákazníků), je potřeba pro ošetření implantátů více.
I zde záleží na způsobu a hlavně materiálu finálního ošetření.
Plastové náhrady
V případě plastových náhrad s kovovou nebo tvrzenou konstrukcí vystačíme obvykle s 4 - 6 implantáty pro jednu čelist (pravidlem je, že pro horní čelist je obvykle potřeba více implantátů než pro tu dolní).
Tento typ náhrady se po svém tvůrci jmenuje Bränemarkův můstek. Výhodou těchto pevných náhrad – opět kromě cenové výhody – je to, že se jedná o celkově lehkou konstrukci, která se dá v případě potřeby snadno opravovat, a rovněž si zachovává určitou pružnost, což je v kombinaci s pevnými implantáty nebo tvrdou keramikou velkou výhodou.
Nevýhodou je, že plast není tak trvanlivý jako keramika, takže se časem může opotřebovat nebo lehce zbarvit. U tohoto typu náhrad není ale problém po několika letech konstrukci sundat a zuby s nízkými náklady rychle vyměnit, takže náhrada je znovu doslova „jako nová“.
Plastová náhrada (Bränemarkův můstek) vypadá takto
Keramické náhrady
Pokud se rozhodneme pro keramické zuby, obvykle to vyžaduje zavedení většího počtu implantátů (6 - 8 ks). Výhodou keramických zubů je odolnost a barevná stálost – obvykle vydrží bez vad na kráse po desítky let. Nevýhodou je větší tvrdost a také vyšší hmotnost, která už při náhradě všech zubů může být cítit.
Keramika také nemá absolutně žádnou pružnost a pokud nesedí absolutně přesně (proto je také potřeba více implantátů), může snadno prasknout. Nevýhodou je i to, že keramické konstrukce se hůře opravují a v případě poškození je často nezbytné zhotovení nové protetické práce.
Keramický můstek na implantátech vypadá takto
Při volbě materiálu je tedy pro náhradu jednoho nebo několika zubů vhodná keramika, u větších konstrukcí volíme mezi keramikou a plastem podle konkrétních podmínek. U velkých prací pak obvykle materiály kombinujeme tak, aby proti sobě stály rozdílné typy konstrukcí, což poskytuje nejen největší uživatelský komfort, ale také kvalitní estetické řešení.
Obvykle se proto v horní čelisti s vyšší potřebou implantátů staví keramické zuby a v dolní čelisti proti tomu náhrada s plastovými zuby nebo s kombinací keramických a plastových zubů.